Skartovací stroje stroje

Navigace

Skartace

V Evropě patří krádeže osobních a obchodních informací mezi nejrychleji rostoucí typ kriminality. Pokud si tedy svých dat a informací ceníte a chcete předcházet jejich nežádoucímu úniku nebo je to pro vás dokonce životně důležité, skartujte je.

Jak vybrat správný skartovací stroj?

Zvažte, jaké množství dokumentů, a jak velkých, budete obvykle skartovat. Podle toho pak vybírejte skartovač s dostatečně objemnou odpadní nádobou, s vyhovující šířkou vstupního otvoru a případně i s možností nepřetržitého chodu.

Dalšími praktickými vlastnostmi skartovacích strojů mohou být: skartace CD/DVD, samostatný otvor a odpadní nádoba pro CD/DVD a papírové dokumenty, nízká hlučnost nebo energetická náročnost.

Dle četnosti použití lze skartovače rozdělit do tří skupin.

Skartovače pro osobní použití a domácí kancelář

Skartovače v této skupině jsou nejmenší a také nejlevnější. Protože jsou určené na skartaci menšího množství papíru, mají také menší odpadní nádoby a musí se častěji vyprazdňovat.

Kancelářské stroje pro menší počet uživatelů

Tyto skartovače jsou vhodné pro častější použití. Plně uspokojí potřeby kanceláří s několika uživateli. Jejich výhodou je, že bez problémů skartují i kancelářské sponky a ve většině případů si poradí také s plastovými kartami nebo se skartováním CD/DVD.

Skupinové skartovací stroje

Ve výpočetních střediscích, na chodbách pro několik kanceláří dohromady a všude tam, kde je potřeba skartovat velké objemy dokumentů, najdou uplatnění skupinové skartovací stroje. Mají obrovské odpadní nádoby a zvládnou skartovat velké množství papíru najednou.

Jaký stupeň utajení požadujeme?

Tady hraje zásadní roli typ řezu. Existují dva typy: podélný řez (proužek) a příčný řez. Při výběru skartovače je tedy nutné vzít v úvahu povahu skartovaných dokumentů, které určuje vyhláška NBÚ 528/2005 Sb.

Stupeň utajení:Určeno pro:Velikost řezu:
Typ 1 (vyhrazené)Interní podnikové dokumentyProužky 6 mm nebo menší
Typ 2 (důvěrné)Důvěrné písemnosti nebo osobní údajeProužky 2 mm a menší nebo příčný řez 4x60 mm
Typ 3 (tajné)Spisy podléhající utajení, které jsou pro organizaci existenčně důležitéPříčný řez 2x15 mm nebo menší
Typ 4 (přísně tajné)Dokumenty klasifikované jako tajné, pro které platí výjimečně vysoké bezpečnostní požadavkyPříčný řez 0,8x13 mm nebo menší

výběru skartovače je tedy nutné vzít v úvahu povahu skartovaných dokumentů, které určuje vyhláška NBÚ 528/2005 Sb.